top of page

השתלת שיניים

June 21, 2016

1. מתי החלו עם טיפולי השתלת שיניים?

לפני 30 שנה, המושג השתלות שיניים היה זר, מוזר ואפילו מפחיד. רופאי השיניים היו נמנעים מלהמליץ על השתלה והעדיפו, במקרים של חוסר שיניים, שימוש בתותבות חלקיות, גשרים גדולים או תותבות שלמות. אולם, בשנות ה-70 וה- 80 החלו רופאי שיניים מעטים, לפתח את שיטות השתלת השיניים. היו אלו מספר רופאים, חלוצים בתחומם, שפעלו במספר מרכזים בעיקר בשבדיה, בלגיה וקנדה ועסקו בחקר השתלות שיניים. עם הזמן עלה שיעור ההצלחה של ההליך ושנים רבות של ניסיון הוכיחו את יעילות השיטה. כיום, לאחר שנצבר ידע וניסיון רב בהשתלת שיניים, ולאחר הטמעה של פיתוחים רבים, השימוש בהשתלות שיניים הפך לחלק ממערך הטיפול הכולל במרפאה שלנו ומספר האנשים העוברים טיפול שיניים המשולב בהשתלות הולך ורב. 
 

2. מתי כדאי לבצע השתלת שיניים?


בדרך כלל, השתלה היא חלק מטיפול שיקומי מלא ומהווה אמצעי עזר נוסף לעיגון של שן בודדת, או מספר שיניים. ניתן לבצע מגוון רחב של טיפולים באמצעות השתלות : שחזור שן בודדת חסרה, או מספר שיניים. במקרה של חוסר בשן אחת השתל מאפשר שחזור ללא פגיעה בשיניים סמוכות. במקרים של חוסר במספר רב של שיניים, ניתן לשקם את החסר על ידי השתלת שיניים, כך שנחסך הצורך בשימוש בתותבות חלקיות. במקרים של תותבות רופפות, ניתן לעגן אותן באמצעות שתלים, כך שהמטופל מקבל תחושת ביטחון ונוחות. 
 

3. האם יש מקרים בהם לא מומלץ לבצע השתלות?


בעבר הלא רחוק היו מצבים רבים בהם לא היה ניתן לבצע השתלות שיניים בגלל חוסר בעצם, שכן העצם מהווה מעין "ערוגה" בה מוחדר השתל. כשה"ערוגה" צרה מדי, או רדודה מדי, לא ניתן להחדיר שתל. היום, גם במצבים אלו יש בדרך כלל מענה המבוסס על ידע ביולוגי מתקדם וניתן להוסיף עצם ממקור עצמי או חיצוני שלאחריו ניתן לבצע השתלות שיניים באופן בטוח. עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו מאחר שיש אנשים שייתכן שמצבם הבריאותי לא יאפשר השתלת שיניים. כעיקרון, הטיפול באמצעות שתלים אפשרי בכל גיל ונותן מענה למגוון גדול של בעיות שבעבר המענה להן היה מורכב, מסורבל, או בלתי אפשרי. 
 

4. מה מידת ההצלחה של השיטה?


ככלל, הצלחת הטיפול בהשתלות שיניים היא בשיעור של 95-98%. זהו שיעור הצלחה גבוה מאד, ומכאן גם נובע השימוש הנרחב בשיטה. רמת הידע הדרושה היא גבוהה, דרושה הכשרה מיוחדת, דרוש מכשור מתקדם,יחד עם היערכות מיוחדת לביצוע ההשתלה על מנת לבצעה בהצלחה. שביעות הרצון מן הטיפול היא גבוהה ביותר, מעלה את תחושת הביטחון העצמי של המטופל ובמקרים רבים מביאה לשינוי משמעותי ביותר באיכות החיים.

יישור שיניים

June 21, 2016

1. מהו יישור שיניים?

שיניים בולטות? שיניים עקומות? רווחים בין השיניים או שיניים צפופות? כל אלו הן בעיות אותן ניתן לפתור על ידי יישור שיניים. טיפול אורתודנטי עוסק במגוון רחב של ליקויים הקשורים למיקום לא תקין של השיניים או הלסתות. מטרת יישור השיניים הוא לשפר את עמדת השיניים והלסתות ובכך לשפר את המראה האסתטי, ולקבל תפקוד תקין של השיניים והלסתות.
 

2. מה כולל יישור שיניים?

הזזת השיניים נעשית באמצעות הפעלת כוחות בעזרת סמכים המודבקים אל השיניים, או באמצעות מכשירים ניידים הניתנים להסרה על ידי המטופל. מטופלים רבים נרתעים מביצוע יישור שיניים עם סמכים בגלל הבעיה האסתטית. כמענה לבעיה זו פותחו בשנים האחרונות שיטות מתקדמות המאפשרות את ביצוע היישור עם סמכים בלתי נראים, שקופים, או בעזרת שימוש בסדים שקופים הגורמים לתזוזת השיניים וניתנים להסרה. לא בכל מקרה ניתן להשתמש בכל מיגוון השיטות, ויש להתאימן לכל מטופל באופן אישי לפי רמת היישור הנדרשת. אבחנה מדויקת,עיתוי נכון של הטיפול ושימוש נכון במכשירים, חשובים מאד לביצוע מוצלח של יישור שיניים. יש חשיבות רבה לכך, שהדבר יעשה על ידי אורתודונט מומחה, שידיעותיו בתחום, הבנתו וניסיונו מאפשרים לקבוע, לאחר אבחנה מדויקת, מהו היישור המתאים, ובאיזו שיטה עדיף לבחור. 
 

3. מתי מומלץ להתחיל ביישור שיניים? 

בדרך כלל הטיפולים מתבצעים בגיל הנעורים, עם החלפת השיניים הנשירות לקבועות. אולם, לעיתים, קיימים ליקויי סגר שדורשים יישור מוקדם, כך שגיל הטיפול יכול לחרוג בהתאם. רצוי לבצע יישור שיניים בגיל הצמיחה, מכיוון שבשלב זה אפשר להשפיע גם על גדילת הפנים, ולהגיע לתוצאות יישור טובות יותר ביעילות רבה יותר מאשר לאחר תום הגדילה. ניתן גם לבצע טיפול אצל מבוגרים. יישור שיניים אצל מבוגר יכול להוות חלק מטיפול שיקומי כולל , ולתרום לתוצאה האסתטית של הטיפול.
 

4. מתי כדאי להיבדק אצל אורתודונט?

מומלץ לפנות לבדיקה אורתודונטית ראשונה לאחר בקיעת השיניים הטוחנות הקבועות הראשונות ולאחר בקיעת החותכות - בסביבות גיל 6-8. בשלב זה ניתן להעריך אם צפויים ליקויים כלשהם, ואם נזדקק להתחיל בטיפול יישור שיניים. אם פספסתם את המועד הזה חשוב להיבדק לפני ההאצה בגדילה. גם לאחר גיל 18 ניתן לטפל כמעט בכל המצבים והליקויים.
 

5. על מה חשוב לשמור בזמן הטיפול האורתודונטי?

במהלך הטיפול חשוב במיוחד להקפיד על הגיינת הפה והשיניים. ההתקנים האורתודנטיים גורמים להצטברות מוגברת של רובד בשיניים ועל מנת להפחית התפתחות של דלקת חניכיים או עששת ("חורים"), יש לשמור על היגיינה במידה רבה יותר, לצחצח שיניים לעיתים תכופות יותר, לבצע שטיפות פה ולהקפיד לבקר אצל השיננית, שתסייע בשמירה על בריאות השיניים. בכל מקרה חייב להיות למטופל, בין אם הוא צעיר או מבוגר, רופא שיניים כללי שיבדוק ויטפל בכל הבעיות האחרות הכרוכות בבריאות השיניים. טיפול מקצועי משולב של רופא מומחה ליישור שיניים, רופא שיניים כללי, העוקב אחר הבריאות הכללית של השיניים, ושיננית, חיוניים להצלחת הטיפול לאורך זמן. הצלחת יישור השיניים מותנית גם בשיתוף הפעולה של המטופל, ההתמדה, וההיענות להוראות הניתנות על ידי הרופא או הצוות.

שיקום הפה

June 21, 2016

1. מהו שיקום הפה?

 

שיקום הפה הוא תחום ברפואת שיניים העוסק בשיחזור שיניים בכדי לשפר תיפקוד ואסתטיקה ברמה הטיפולית הגבוהה ביותר. הכוללים:השלמת חוסר שיניים נרחב, שחיקת שיניים, בעיות סגר מסובכות והפרעות תפקודיות בפרקי הלסת,באמצעות : גשרים,תותבות,השתלות ועוד.

כל זאת ,באמצעים המתאימים ובהתבסס על הבנת תיפקוד מערכת הלעיסה. הרופא המשקם את הפה משמש "כאדריכל" של הטיפול הדנטלי,כאשר תוכנית הטיפול מצריכה התערבות של טיפולים נוספים (טיפולי שורש,יישור שיניים ועוד),הרופא המשקם את הפה ינחה בכדי להגיע לשיקום הסופי המיטבי. שיקום-הפה הוא יותר ממקצוע – זוהי דרך חיים

.

2. מה הסכנות בחוסר בשיניים?

חוסר שיניים מוביל להפרעת סגר שיניים בגלל תזוזת שיניים סמוכות, בקיעת יתר של שיניים מן הלסת הנגדית והיווצרות דלקות חניכיים וכיסים. כל השינויים האלה מובילים להיגרם קשיים בלעיסה, כאבים ואי נוחות, שינויים אסתטיים ו כאבי מפרקים. השינויים בדרך כלל נגרמים בקצב איטי. ברוב המקרים לצערינו מגיע המטופל לטיפול רק אחרי שנגרם נזק רב לשיניים.

3. מה תפקיד רופא השיניים המשקם?

רופא השיניים המשקם, מטפל בשילוב כל התחומים הדרושים להחזרת התפקוד התקין של השיניים. פעמים רבות הטיפול משולב ב טיפולי חניכייםטיפולי שורשטיפולים אורתודנטיים וטיפולים כירורגיים. שיחזור שיניים חסרות תלוי בעבודה מאוד מדויקת של כל סוגי ההכנה עד למטבעים ו עבודת מעבדה והכנה בפה . הטיפול השיקומי לעיתים נמשך תקופה ארוכה לכן חשוב שהרופא המשקם ילווה וינחה את התהליך כמה שמקרוב אפשרי.

4. מה הם הטכניקות החדשות הקיימות בתחום שיקום הפה?

בכל טיפול שיקומי, דיוק הוא מפתח הצלחת הטיפול. עם ההתקדמות הממוחשבת בשנים האחרונות נמצאים היום ברמת דיוק מאוד גבוהה ומשופרת בתוצאות השיקום. אחד החידושים המעניינים ביותר כיום בתחום שיקום השיניים הוא השיחזור בעזרת כתרים ללא מתכת, שבעזרתם מאפשרים קבלת שחזור מאוד אסתטי של השיניים. כמו מראה טבעי, בריא, ללא קו סיום שחור המקשט את שולי הכתר. הכתרים האלו נערכים על בסיס שקוראים לו זרקוניה אשר יבוצע בשיטת כרסום ממוחשב ומכאן מתחילים עם צעדי הדיוק. הצבע של הזרקוניה הוא לבן והוא הבסיס הקשיח הממקם את הבסיס המתכתי אשר מקנות מראה אסתטי הדומה לשן טבעית. 

5. מה חשוב לדעת לאחר הטיפול השיקומי?

אחרי הטיפול השיקומי עם הזמן יש נזקים נגרמים לכתרים הנובעים מכוחות המופעלים על השיניים בזמן לעיסה, או תוך נגיסה על חפצים או שחיקת שיניים. חשוב לזכור גם את אוכלוסיית החיידקים הגדולה ומגוונת בתוך הפה. הכל ביחד גורמים לנזקים רבים לכתרים במהלך השנים. כך שהשיניים המשוקמות דורשות מעקב מתמיד יחד עם טיפולי תחזוקה שוטפת בבית, אצל השיננית ובדיקות תקופתיות אצל רופא השיניים.

טיפול חניכיים

June 21, 2016

1. מהי מחלת חניכיים?

מחלת חניכיים היא מחלה דלקתית הפוגעת בחיבור בין השן לעצם הלסת. המחלה, עלולה לגרום להתרופפות ולבסוף לאובדן השיניים. הפגיעה יכולה להיות בשן אחת או במספר שיניים. המחלה נגרמת, בדרך כלל, על ידי רובד החיידקים המצטבר במרווח שבין החניכיים והשיניים. רובד החיידקים הולך ומתעבה מדי יום, ובחלקיו הפנימיים חלה שקיעה של מינרלים שמקורם ברוק, וכך נוצרת אבנית. הטיפול הראשוני והחשוב ביותר הוא טיפול היגייני להסרת הרובד והאבנית. בהיעדר טיפול היגייני יעיל, הצטברות זו עלולה לגרום לתהליך הדלקתי שבעקבותיו חלה ספיגת העצם התומכת ואובדן השיניים.

 

2. כיצד באה לידי ביטוי המחלה?

ככל שרובד החיידקים עבה יותר, הנזק עלול להיות רב יותר. גירוי רקמת החניכיים הנגרם על ידי רובד החיידקים והאבנית, גורם לדלקת החניכיים. במרבית המקרים, הדלקת נראית לעין, ומתבטאת בהתעבות שולי החניכיים, בדימומים במגע קל, בצקתיות, אודם וכמובן גם ריח רע מן הפה. בדרך כלל אין דלקת זו מלווה בתחושת כאב, לכן המטופל נוטה לחשוב כי הבעיה אינה רצינית. אולם, מחלת החניכיים, בשלבים המתקדמים שלה, מביאה לאובדן עצם ושיניים ולסבל רב ביותר. המחלה מתפתחת בהדרגה ובדרך כלל באיטיות וסימנים מטרידים כמו כאבים וניידות של שיניים מופיעים רק בשלבים המתקדמים ביותר של המחלה. אי לכך, תפקידם של רופא השיניים והשיננית הוא להתריע על קיומה ולעשות את כל הנדרש על מנת למנוע התפתחותה. 

 

3. כיצד ניתן למנוע את המחלה?

בשלבים הראשונים של המחלה- כאשר רק שולי החניכיים נפגעים מן הדלקת, ניתן לבצע טיפול ללא התערבות כירורגית. ניקוי על ידי שיננית, בשילוב עם שיפור הגיינת הפה, שיפור שיטות הצחצוח וניקוי בין השיניים, יחד עם שימוש בעזרים נוספים כמו קיסמי שיניים, חוט דנטלי, מברשניות ועוד, יכולים לשנות את המצב, לעצור את ההתקדמות, לשפר ואף להבריא את המחלה. בהיעדר טיפול, המחלה מחמירה, ונוצרים "כיסים" ההולכים ומעמיקים עם הזמן. במצבים אלו אין מנוס מביצוע פעולות כירורגיות המסייעות בסילוק הכיסים. 

 

4. מה תפקידו של רופא מומחה למחלות חניכיים?

לאחר בדיקה מאד מדויקת של מצב החניכיים, הרופא המומחה קובע את האבחנה, ואת אפשרויות הטיפול. הטיפול הראשוני מבוצע על ידי שיננית במטרה להביא להחלמה ראשונית של החניכיים. בהמשך, הרופא מבצע בדיקה חוזרת והערכה מחודשת ובעקבותיה מתקבלת החלטה האם יש צורך בטיפול כירורגי נוסף. מומחה למחלות חניכיים מבצע את הכירורגיה העדינה הדרושה ברקמת החניכיים, יחד עם טיפולים כירורגיים נוספים כמו טיפול בנסיגת חניכיים, השתלות חניכיים, או טיפולים של "הארכת כותרת" במצבים של הרס כותרת השן מעבר לגבול החניכיים וטיפולים קוסמטיים לטיפול במתאר לא- אסתטי של חניכיים. רופא חניכיים עוסק גם בהשתלות, השתלות עצם, הרמת סינוס וכל הכרוך בהכנת החניכיים לקראת שיקום השיניים עצמן. בדרך כלל טיפולי חניכיים משולבים בטיפול כולל, ומטרת כל הטיפולים יחד, היא להביא את החניכיים והשיניים להחלמה מלאה, לתפקוד תקין ולמופע אסתטי משופר. לאחרונה פותחו דרכים חדשות לשיקום רקמות שנהרסו כתוצאה ממחלת החניכיים. בטיפולים אלה נעשה שימוש בממברנות מיוחדות, בתחליפי עצם שונים ובחומרים המשרים בנייה מחודשת של עצם. בעבר הלא רחוק מילוי של כיסים ובניית עצם חדשה נחשבו לבלתי אפשריים, ונראו כמדע בדיוני. כיום טיפולים אלו הפכו לשגרתיים, ונמצאו כיעילים ביותר. כאשר מצב החניכיים דורש זאת, הרופא המומחה יכול גם לבצע פעולות אלו של שיקום רקמת החניכיים.

סתימות ושחזורים

July 09, 2016

סתימת שיניים ושחזורים

1. מה ההבדל בין סתימה לשחזור?

המונח "סתימה" הינו מונח מיושן המתייחס לטיפול ב"חור" בשן. ה"חור" הוא תוצר פעולה של חיידקי העששת הגורמים להופעה של מוקדי עששת או "חורים" בשיניים. בעבר היו מנקים את ה"חור" וממלאים אותו בחומר כלשהו, חיידקים היו חודרים בינו ובין השן, ה"סתימה" הייתה משתחררת בקלות ובמהרה ה"חור" היה גדל, מגיע ל"עצב", כך שהיו נגרמים כאבים עד לאובדן השן במקרה הגרוע ביותר. כיום במקום המונח "סתימה" אנו מדברים על "שחזור". השחזור משלים את החלק של השן שנפגע על ידי עששת, או שבר, ואינו רק "סותם את החור" אלא מחזיר לשן את צורתה המקורית, ואת תפקודה. 

2. כיצד מבצעים "שחזור" שן?

לצורך שחזור השן ניתן להשתמש בחומרים שונים: אמלגם, קומפוזיט, יונומר זכוכית, חרסינה וזהב. החומרים נבדלים ביניהם בחוזק, בעמידות לאורך זמן וכמובן בצורת השימוש בהם. ישנם "שחזורים ישירים" המבוצעים ישירות בפה (אמלגם, קומפוזיט, או יונומר זכוכית) וישנם "שחזורים בלתי ישירים" המבוצעים על מודל במעבדה ומודבקים בפה (קומפוזיט מחוזק, חרסינה או זהב). בדרך כלל, רוב השחזורים המבוצעים הם שחזורים ישירים. עד השנים האחרונות, השימוש באמלגם לצורך שיחזור שיניים אחוריות היה נפוץ ביותר. הסיבות לכך הן רבות: החומר נוח לשימוש ואיפשר בזמן קצר יחסית ובמחיר זול, שחזור נאות של השן. אם הוא בוצע בצורה מקצועית, בהקפדה, תוך שימוש בעזרים נכונים וחומרים איכותיים, היה ניתן לקבל שחזור שמחזיק מעמד לאורך שנים רבות. 

3. מה זאת סתימה לבנה?

בשנים האחרונות קיימת העדפה ל"סתימות לבנות" גם בשיניים אחוריות. מדובר על שחזורים אסתטיים, העשויים מחומרי קומפוזיט. ביצוע שחזור קומפוזיט דורש ידע ומיומנות רבה וכן דורש שימוש בתכשירים, מכשירים ותוספות, כך שביצוע השחזור ממושך יותר וכמובן יקר יותר מאמלגם.

4. מה זה שחזור בלתי ישיר?

כיום, לא ברור אם עמידות שחזורי קומפוזיט דומה לזאת של שחזורי אמלגם. אי לכך כאשר השחזור גדול, רחב, עמוק, אנו מעדיפים לבצע "שחזור בלתי ישיר" שחזור כזה מאפשר שיקום של מבנה השן בצורה מדויקת. השחזור עשוי מקומפוזיט מחוזק, חרסינה או זהב והוא מודבק לשן באמצעות חומרי הדבקה היוצרים מעין "הלחמה" לשן. בדרך כלל שחזורים אלו מאפשרים שיקום של שן ללא צורך בביצוע כתר. עם זאת, לעיתים אין מנוס מביצוע כתר המשחזר את כותרת השן כולה, וזה מלווה בדרך כלל בטיפול שורש, ובביצוע מבנה לפני ביצוע הכתר.

5. מה אורך חיים של שחזור?

ביצוע שחזור שמחזיק מעמד שנים רבות תלוי בידע ובמיומנות הרופא המבצע, בהקפדה הרבה על כל פרט בכל שלב של ביצוע השחזור ובאיכות החומרים. ביצוע טוב של שחזור דורש זמן עבודה ותשומת לב רבה ביותר לפרטים הקטנים. במרפאתנו, אנו עוקבים אחר שחזורים הנשארים בפה למעלה מ-20 שנה! שחזור נאות ואיכותי המחזיק לאורך זמן, משמר את השן, ומונע פגיעה נוספת, מונע פגיעה בחניכיים, או בשיניים הסמוכות ויחד עם טיפול תקופתי הולם, למעשה מסייע לשמר את השיניים לאורך זמן!

הלבנת שיניים

July 09, 2016

1. מה זאת הלבנת שיניים?


הלבנת שיניים, או ליתר דיוק- הבהרת שיניים- הוא אחד הטיפולים הפופולאריים ביותר מקבוצת הטיפולים הקוסמטיים. לאחר ביצוע הלבנת השיניים הן יפות יותר ומקנות לפנים מראה צעיר ורענן. ברוב המקרים של ההלבנה הטיפול מלווה בטיפולים נוספים כגון סתימות אסתטיות, ציפויי שיניים מחרסינה, כתרים זרקוניה " ללא מתכת", טיפולי חניכיים, ויישור השיניים. צבע השיניים נקבע באופן גנטי, אך עם השנים, גורמים חיצוניים כמו קפה, תה, יין, עישון ועוד, גורמים להכתמה של השיניים. שינויים בצבע השיניים יכול להיגרם גם בעקבות חבלה בשן, או טיפול שורש ואז הגורם לשינוי הצבע נמצא בתוך השן פנימה. גוון השיניים משתנה גם עם הגיל. ככל שהגיל עולה, גוון השיניים נעשה כהה יותר בעקבות שינויים מבניים בכותרת השן. בכל המקרים ניתן להלבין את השיניים ולהקנות להן מראה בריא ונאה.


2. מהו תהליך הלבנת שיניים?


הלבנת שיניים הוא תהליך כימי שבו משתמשים בחומר מחמצן בריכוזים שונים. בתהליך החמצון חל שינוי במולקולות המכתימות את השן. הקרנת אור ממקורות שונים כגון הלוגן, פלסמה או לייזר בזמן הלבנת השיניים יכולה לזרז את התהליך. 
 

3. סיכויי ההצלחה של הלבנת שיניים?


ככלל, אחוז ההצלחה גבוה מאוד, מעל 90%. אולם, לעיתים יש לחזור על טיפול הלבנת השיניים ובמקרים רבים רצוי לשלב הלבנת שיניים במרפאה והלבנה ביתית. יש לזכור כי אמנם מדובר על הלבנה, אך הצבע הלבן איננו הצבע הטבעי של השיניים, הצבע הטבעי והאמיתי הוא שנהב ואנו מתאימים את מידת ההבהרה לכל מטופל, בהתאם לגילו ו/או רצונו. בכל מקרה, יש לשמור על תוצאת הלבנת השיניים על ידי טיפולים ביתיים נוספים מדי תקופה, או על ידי טיפול תומך במרפאה פעם בשנה. אין לחשוש מביצוע הלבנת שיניים, הטיפול בטוח ואינו גורם נזק לשן. יחד עם זאת, יש לדעת, כי יכולה להיגרם רגישות בשיניים שנמשכת 24-48 שעות לאחר ההלבנה. כמו כן יכולה להופיע צריבה בחניכיים שנעלמת לחלוטין תוך מספר ימים. 
 

4. מה הם סוגי ההלבנה? וכיצד מתבצע התהליך?


הלבנת שיניים במרפאה: ניתן להלבין שיניים חיות במרפאת השיניים תוך כשעה. הלבנת שיניים חיות במרפאה מתבצעת על ידי הנחת ג'ל המכיל מי חמצן בריכוז גבוה ומקור אור מיוחד המזרז את התהליך.

הלבנת שיניים ביתית: על ידי טיפול ביתי יומי הנמשך בין שבועיים לשישה שבועות. הלבנת שיניים בבית מתבצעת באמצעות סד אישי המיוצר עבור כל מטופל במעבדה. המטופל מניח ג'ל עם חומר פעיל בריכוזים שונים בתוך הסד ומניח את הסד על השיניים למשך כשעתיים.

הלבנת שיניים לאחר טיפול שורש: מתבצעת על ידי הנחת חומר מלבין בתוך כותרת השן מספר פעמים, הבהרת השן חלה בהדרגה. טיפול זה מבוצע רק במרפאת השיניים.


5. מה קורה במקרים שיש סתימות או כתרים בשיניים קדמיות?


החומרים המשמשים להלבנת השיניים לא משפיעים על סתימות וכתרים. לאחר פעולת ההלבנה השחזורים הקיימים עלולים להיראות כהים יותר מהשיניים המולבנות ולכן יתכן ויהיה צורך להחליף שחזורים אלה. חשוב לציין, יש לבצע את הלבנת השיניים רק לאחר טיפול הסרת אבנית כאשר החניכיים בריאים, אין להתחיל בטיפול הלבנת השיניים כל עוד יש מוקדי עששת,חורים או שיניים לא מטופלות. טיפול הלבנת שיניים הוא טיפול נפוץ, אינו גורם נזק, תורם לתחושה טובה של רעננות ובריאות, ומסייע לשמירת ניקיון השיניים ובריאותן.

טיפול שורש

June 21, 2016

1. מה זה טיפול שורש?

טיפול שורש הוא טיפול בעצב שן (מוך השן) שנפגע כתוצאה מעששת עמוקה או טראומה לשן. מצב זה גורם לדלקת ולעיתים קרובות לכאב חזק ביותר. טיפול שורש פותר את בעיית הכאב החריף. בטיפול השורש מסלקים את רקמת המוך המודלקת, מנקים את תעלות השורש וממלאים אותן מחדש בחומר מילוי מיוחד. שן שעברה טיפול שורש יכולה להשאר בפה עוד שנים ארוכות.

 

2. מהם שלבי הטיפול?

למרות שהוא נחשב לטיפול כואב במיוחד, כאשר הוא מבוצע באופן יעיל, אינו כואב יותר מאשר סתימה רגילה. לאחר אלחוש מקומי, מניחים בסכר גומי המאפשר בידוד מוחלט של השן ואינו מאפשר במהלך הטיפול חדירה של חיידקים מחלל הפה אל תוך השן. במהלך הטיפול מבוצעת פתיחה המאפשרת גישה אל תעלות השורש, ניקיון יסודי של התעלות ובמידה ויש בכך צורך, מניחים בתוך התעלה חומר תרופתי. בסיום התהליך ממלאים את התעלה בחומר מילוי העשוי משרף טבעי, לא לפני שדואגים לניקוי יסודי של התעלות.

 

3. מה חדש בטיפולי שורש כיום?

בטיפולי שורש כיום נעשה שימוש במכשירים ובחומרים חדישים המאפשרים ריפוי של תהליכים דלקתיים ביעילות רבה יחסית. בנוסף לכך, הטיפול נעשה תחת מיקורוסקופ קליני המאפשר ראייה טובה פנימה אל הדלקת והתעלות כך שניתן לתת אבחנה וטיפול מדויקים.

 

4. מדוע קיים צורך לפעמים לבצע טיפול שורש חוזר?

בטיפולי שורש רבים הסיבוכים והטיפול עלול להיות מורכב מן הצפוי. לעיתים קרובות, למרות שטיפול שורש בוצע בעבר, מופיעה דלקת ומופיעים סימנים של נפיחות או כאבים. בדרך כלל המצב נגרם בגלל ניקוי לא מספיק של תעלות השורש ואז יש לבצע טיפול חוזר או חידוש טיפול שורש.

 

אסתטיקה

July 09, 2016

1. כמה זה חשוב מראה שיניך כשאתה מחייך?

זה לא סוד כי בשנים האחרונות גברה ההתייחסות להופעה החיצונית, ללבוש, לפנים ובכלל זה גם למצבן של השיניים. מראה של שיניים פגומות, פגועות, כהות, לא מקובל בחברה המערבית בימינו. האסתטיקה של השיניים היא חלק חשוב מן המראה הכללי של הפנים ואין כמו חיוך צחור שיניים, שובה לב, קונה עולם, ומלבב. חיוך נאה מקנה מראה צעיר, רענן ובריא, ופותח דלתות בעבודה, בין חברים, וכמובן גם בחיים האישיים. פגמים אסתטיים בשיניים נובעים משינויים בגוון השיניים, מעמדה לקויה של שיניים, שיניים בולטות, חסרות, מדלקות בחניכיים, "חורים" בשיניים וכמובן גם משחזורים פגומים או כתרים עם "שוליים שחורים". אם נראה לך שהיית רוצה לשפר את מראה השיניים, ניתן לעשות זאת לעיתים באמצעים מאד פשוטים. כיום, טיפולי שיניים מכוונים גם לאסתטיקה לשמה, פשוט על מנת להקנות חיוך נאה יותר. ככלל, כל טיפולי השיניים, כיום, מבוצעים תוך שימור עקרונות של אסתטיקה והתייחסות אל צורה וגוון שיניים מתאים. טיפולי שיניים אסתטיים כוללים שחזורים של פגמי שיניים, ציפויים, כתרים, שחזור שיניים חסרות, שיקום על גבי שתלים, תותבות, וכן יישור שיניים, או אף טיפול חניכיים קוסמטי וכמובן שילוב של טיפולים שונים: ישור שינייםטיפולי חניכיים והשתלות שיניים. אנו רואים כיום את תפקידנו לא רק לסייע במניעת כאב, אלא גם לאפשר ליהנות מחיוך בריא ונעים. 

 

2. מה זאת הבהרת שיניים?

 

אחד הטיפולים הנפוצים לשיפור האסתטיקה, הינו הבהרת שיניים: ניתן לבצע טיפולים להבהרת שיניים בשיטות שונות. ניתן לבצע הבהרה במרפאה תוך שעה, או הבהרה ביתית, הנמשכת 2-6 שבועות, כמו כן ניתן לבצע הבהרה של שן בודדת, או מספר שיניים. הטיפול מותאם אישית למטופל על ידי הרופא.

 

3. כיצד מבצעים שחזורי שיניים?

כיום ניתן לטפל בפגמים בשיניים קדמיות באמצעות חומרים מרוכבים הנדבקים אל השן אשר מותאמים במדויק לגוון השן במרפאה שלנו. השימוש המושכל בחומרים אלה, מאפשר ביצוע שחזורים אסתטיים של "חורים" בשיניים קדמיות, יחד עם סגירת מרווחים בין השיניים, או שינוי מתאר השניים. אמצעים אלה פשוטים ולא יקרים, יחסית, וניתן באמצעותם לשפר באופן משמעותי את מראה השיניים. 

4. מה הם ציפויי חרסינה לשיניים?

רבים שואלים: כיצד יש לשחקני קולנוע ולקרייני טלוויזיה שיניים כל כך יפות? התשובה היא פשוטה: רבים מהם עברו טיפולים לשיפור האסתטיקה, בדרך כלל על ידי ביצוע ציפויי חרסינה דקיקים על גבי השיניים. ציפויי חרסינה מקנים מראה מאד נקי ויפה לשיניים ומקנים פתרון אסתטי למגוון בעיות: גוון שיניים, מיקום, צפיפות או שחיקה. ניתן גם לשנות גודל צורה או עמדה של שן ובשיניים שעברו שחזורים רבים וחוזרים ואינן נראות יפה, ציפויי החרסינה נותנים פתרון אסתטי מושלם. לצורך ביצוע ציפוי חרסינה מינימאלית יש להסיר כ-0.5 מ"מ מפני השן על מנת לאפשר הדבקה של הציפוי, אך הפגיעה לצורך ביצוע הציפוי ממש אפסית. ציפויי חרסינה מודבקים לשיניים בדבקים מאד חזקים היוצרים מעין "הלחמה" לשן. ניסיון של למעלה מ-20 שנה מצביע על כך שהטיפול מאד אמין, והמראה האסתטי של השיניים עם הציפויים נשמר לאורך שנים רבות.

5. מה הם כתרים ללא מתכת?

בשיניים שעברו טיפולי שורש, או כאשר חלק גדול מדי מכותרת השן נפגע- יש לבצע כתר. כתרים ללא מתכת, מהווים היום פריצת דרך חדשה בתחום. כתרים אלו משחזרים בצורה מושלמת את צורת השן ומקנים לה מראה מאד טבעי. כתרים על בסיס צירקוניה "ידידותיים" לחניכיים, ואינם גורמים לדלקות או לתגובות אלרגיות בחניכיים. הם בעלי חוזק רב וניתן לבצע באמצעותם גם גשרים המכילים מספר שיניים מחוברות.​

Please reload

bottom of page